Responsive Web Tasarım

Responsive Web Sitesi

Ülkemizde aktif internet kullanıcısı sayısı, 46 milyonu aşmış durumda. Ayrıca nüfusun %90’ına yakını, internete farklı ekran çözünürlüklerine sahip mobil cihazlardan bağlanıyor. Tüketicilerin ürün, hizmet ve bilgi arayışları için günün önemli bir bölümünde tablet ve akıllı telefonlarını kullanmaları, standart tasarım anlayışı ile oluşturulmuş siteleri çoğu zaman yetersiz kılıyor. Bu durumda daha esnek yapıya sahip, kullanıcı dostu responsive web sitesi tasarımı öne çıkıyor.

 

Responsive Web Sitesi Nedir?

Responsive ya da dilimizdeki karşılığı ile duyarlı web sitesi tasarımı, bir sitenin tüm cihazlarda en iyi şekilde görüntülenebilmesi sağlamak için otomatik olarak yeniden boyutlandırmak, gizlemek, küçültmek, büyütmek için doğru HTML ve CSS kodlarının kullanımını kapsayan bir anlayıştır. Tasarım aşaması; masaüstü bilgisayarlara, tabletlere ve akıllı telefonlara uyumlu olacak şekilde 3 kademeli gerçekleştiriliyor. Bu sayede site içerisinde yer alan resimlerin, multimedya öğelerinin, metinlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesi ve ortaya kullanıcı dostu bir görünümün çıkması amaçlanıyor.

 

Responsive Web Sitesi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyiminin en üst seviyeye çıkmasına olanak tanıması, 2010 yılı içerisinde ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyada benimsenen responsive web sitesi tasarımını önemli kılan en önemli avantajı oluşturuyor. Standart anlayışıyla oluşturulmuş bir web sitesini düşük çözünürlüğe sahip akıllı cihazlardan görüntülemek kullanım zorluğuna neden olurken responsive tasarım, ziyaretçilerin marka veya hizmet ile ilgili aradıkları bilgilere en yalın halde ulaşabilmelerine olanak veriyor. Çözünürlük uyumlu tasarımı tercih ederek potansiyel müşterilerinizin web sitenizde aradıklarını çok daha kısa sürede ve daha tatmin edici bir biçimde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece müşteri memnuniyetini artırıp size olan bağlılıklarını güçlendirebilirsiniz.

 

Responsive tasarım ayrıca arama motorları kriterlerine uyumlu web sitelerinin oluşturulabilmesini de kolaylaştırıyor. Düşük öneme sahip içerik, özellikle akıllı cihazlar için geliştirilen versiyonlarda, gizlendiğinden sayfanın açılış hızı kayda değer oranda artıyor. Site yapısı uyumlu olduğu için mobil aramalarda marka ya da ürünlerinizin üst sıralarda çıkması ihtimali yükseliyor. Bu özelliği sayesinde rakiplerinizi rahatça geride bırakabilir ve internet reklamcılığı da dâhil olmak üzere birçok konuda yatırım getirilerinizi daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

 

Responsive Web Sitesi Tasarımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok konuda olduğu gibi responsive web sitesinde de dikkat edilmesi gereken konuların başında tasarımı yapacak ekibin konu ile ilgili deneyiminin yeterli seviyede olması geliyor. Ekibin bu alanda uzman kişilerden oluşması, ziyaretçi beklentilerini tam olarak karşılayan ve SEO uyumlu içeriğe yer verilen kaliteli bir web sitesinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Tasarım aşamasında ayrıca siteye yerleştirilecek multimedya öğelerin içerik kadar kaliteli olmasına özen gösterilmesi gibi detaylara önem veren ajans ile çalıştığınızda marka değerinizin daha hızlı yükseldiğini ve kurumsal imajınızın güçlendiğini hissedebilirsiniz. Eğer siz de responsive web sitesi tasarımının yukarıda sıraladığımız avantajlarından faydalanıp potansiyel müşterilerinize bir an önce ulaşmak istiyorsanız Icon Holistic’in yenilikçiliğe, şeffaflığa ve dürüstlüğe önem veren profesyonel ekibi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.